Ciekawość to? Wróg człowieka czy jego wolność?

Pewna kobieta zauważyła:
„Życie jest po to, żeby żyć. Trzeba podtrzymywać w sobie ciekawość. Najgorszą rzeczą jest rezygnacja. Nie wolno nigdy, z żadnego powodu, odwracać się do życia plecami.”
Eleonora Roosevelt

A najbardziej znane nam cytaty dotyczące ciekawości, najczęściej spotykane?

„Jesteś ciekawy wsadź nos do kawy.” :) „Ciekawość pierwszy stopień do piekła.”

Pierwszy stopień do piekła. Do piekła trafią w pierwszym rzędzie  fizycy, ostatnio kwantowi sobie zasłużyli. Na pewno Edison i ten co wynalazł maszynę do szycia, bo mu żal było żony, jak ściubie ręcznie przy lampie naftowej. Na pewno zasiada tam Albert Einstein, niepokorny i bardzo ciekawski jego duch.
Nie trafią do piekła ci co korzystają z prądu, ale nie są ciekawi co to jest energia, korzystają z maszyn. Skorzystają być może wcale już niedługo, z teleportacji a i hologram może się pojawić. Nie są ciekawi ale korzystają.

„Ciekawość pierwszy stopień do wiedzy.”
„Bez ciekawości niema mądrości.” No cóż nie ma, jest tylko korzystanie z cudzej dociekliwości przetworzonej w konkrety. Bez wiedzy siedzielibyśmy w jaskiniach, jedząc korzonki.

„Właściwe stosunki z ludźmi to: gorliwość, ciekawość życia, uczenie się od każdego, kto coś wie i umie.”
Leopold Schefer
Co zabija ciekawość, co powoduje że furtka z napisem ciekawość zamyka się.
Trzeba powątpiewać, ale znaczący uśmiech i kółko na czole, nie może stać się odpowiedzią na wszystkie dziwne zdarzenia. Słuchać z ciekawością ale – Nie wierzę – jako odpowiedzieć  na opowieści dziwnej treści :), znaczy według mnie: jesteś oszustem i kłamcą a ja nie dam się zwieść i jabłka nie zeżrę. :)

Różne ciekawości:
„Publiczność przejawia niezdrową ciekawość wszystkiego z wyjątkiem tego, co jest warte poznania.”
Oscar Wilde
Jest taka ciekawość jak tego zakonnika, czy tylko zakonnika? :) Jednak czy to jest pycha?
„Pierwszym stopniem pychy jest ciekawość. Możesz ją rozpoznać z następujących objawów: gdziekolwiek spotkasz zakonnika, o którym miałeś dotąd dobre mniemanie a który gdziekolwiek stojąc, idąc czy siedząc, zaczyna natychmiast wyciągać głowę, nadstawiać ucha, wodzić dokoła oczyma — to z takich zewnętrznych oznak poznasz jego stan wewnętrzny: człowiek bowiem przewrotny „oczyma strzela, szurga nogami, palcami wskazuje” (Prz 6, 13). :)  TU:

Dzięki zadawanym pytaniom,  poszerzam swoje horyzonty, dzięki nim inteligencja wzrasta.

„Ważne jest, aby nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny.”
Albert Einstein
–  co jest za  zakrętem? Co to jest materia a energia? Kiedy wybudowano piramidy? Czy Jezus żył naprawdę a jeśli tak, to kiedy?  Co to jest dusza, czy istnieje? Czy istnieję po śmierci? Co to jest świadomość, podświadomość a nadświadomość? A …… :)

Skąd brać odpowiedzi na takie -inne- pytania?
Czasem ze swoich doświadczeń, które pojawiają się w miarę gdy apetyt rośnie a pytania stają się coraz bardziej ukierunkowane i świadome.
Można znaleźć je także w opowiadaniach dziadków, czasem swoich a czasem nieswoich. Odpowiedzi można znaleźć w książkach poszukiwaczy, którzy nie boją się eksplorować nieznane ścieżki. Bywają wśród nich fantaści, ale rzadko, jednak częściej są to ludzie których świadomość ukierunkowana jest na religię i oni znajdują odpowiedzi takie, na jakie pozwalają im  klapki ograniczające  umysł. Są jednak inni, jest ich naprawdę niewielu, ale są i po ich wiedzę warto sięgać by swoją powiększać. Bo „nie wierzę” ogranicza albowiem:

Najgorzej mają ci którzy furtkę zamkniętą mają na głucho wtedy:

„Koniec ciekawości to już jest starość.”
- Andre Zigfried

„Lekarstwem na nudę jest ciekawość a na nią nie ma lekarstwa.” ;)
Ellen Parr

„Gdyby Ewa nie skosztowała jabłka, cóż ciekawego zdarzyłoby się przez miliony lat?
Nic.”
Paulo Coelho
Właśnie. Właź na drzewo nieciekawy albo wsadź noc do kawy. :)

Zebrane mądrości STĄD: :)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Ciekawość to? Wróg człowieka czy jego wolność?

 1. amelia pisze:

  To ciekawośc prowadzi ludzkośc na szczyty. A mieć w sobie ciekawość dziecka, to najlepsze co może nam się przydarzyć. Małe dzieci, gdyby nie podcinano im skrzydeł w wieku szkolnym, mogłyby zostać małymi Einsteinami! Jak one pełne sa ciekawości, ufności i wiary,że wszystko jest możliwe i wszystko się uda! To my dorośli pozbawiamy ije tej ciekawości, mówiąc, cóż to za fanaberie i nakazujac wziąsc się do nauki lub do pracy. Bez tej dozy ciekawości dla świata jakże smutne byłoby nasze zycie. I nigdy nie spróbowalibyśmy czegoś nowego, czegoś co moze przecież nadać naszemu życie jakiś sens, lub nowy kierunek.
  pozdrawiam serdcznie

  • elka pisze:

   Masz rację Amelio, zdecydowana większość ludzi dorosłych ma podcięte skrzydła, to przez tą opowieść o Ewie co zjadła jabłko i to był grzech śmiertelny.
   A my kochamy Ewy ciekawość i uwalniamy jej skrzydła. My blogowe Ewy, :)

   • elka pisze:

    Dokładnie Lidko ci sami właśnie, zamknąć drzwi i nie pozwolić wejść i rozwijać się ciekawości oto o co chodziło i chodzi.

 2. Lidia pisze:

  Ciekawe, kto te mądrości o kawie i piekle powymyslał. Domyślam się, że ci sami, którym marzyło się i marzy totalne zniewolenie ludzi, ku przestrodze cytując biblijną opowieść o Ewie i rzekomym jabłku ;) A skoro w biblii napisane, to słuchać i wypełniać trza …

  • Pantera pisze:

   Ten, kto redagowal te madrosci o kawie i piekle, pomylil ciekawosc ze wscibstwem. Ciekawosc swiata, wiedzy, ludzi – nie jest niczym nagannym, pryzeciwnie.

   • elka pisze:

    Ciekawość nie jest niczym nagannym no chyba że cztery litery komuś obrabia i donosi do władz to co wyszperała. Tak jak choćby w czasie wojny, wyszperała że ktoś się chowa za firanką, „władzy” należało donieść, to taka prostacka ciekawość małych ludzi.

    • Pantera pisze:

     To jest wlasnie wscibstwo. Tylko ludzie zainteresowani nazywaja je ciekawoscia, zeby sie dowartosciowac, czy co?

 3. Olga Jawor pisze:

  A ja Elusiu z ciekawością weszłam tu zaintrygowana tytułem o ciekawości!:-))
  Tak, ludzie wielu rzeczy są nieciekawi. Tepo patrzą na rozmówcę i widzac, że udają ciekawość, żeby zrobić rozmówcy przyjemnosć, a tak naprawdę z trudem powstrzymują ziewanie albo dalszy ciąg rozmowy, a właściwie monologu – ich monologu.
  A propos tego, mam takie skojarzenie. Chociaz bardzo lubimy i cenimy naszych sąsiadów-autochtonów, to nie mamy potrzeby by powiadamiać ich o tym, że oboje z mężem piszemy rózności. Kiedyś napomkneliśmy parę razy – bez efektu. Lepiej tu rozmawiac o pracy, tej ręcznej, w pocie czoła. Praca intelektualna nie w cenie. A już na pewno nie taka, z której nie ma korzyści materialnych.
  Nawet opowieści o Australii ich nie interesują…
  Dobrze, że są blogi!:-))*

  • elka pisze:

   Zauważałam, bardzo wieś nie jest ciekawa a kiedyś byli. Z osad pogańskich, wyruszali ludzie by patrzeć na świat szukać odpowiedzi za zakrętem. Czasem wracali i opowiadali a osada słuchała z zapartym them. Przybywali też bardowie śpiewali o zdarzeniach w wielkim świecie. Masz w sobie barda Olgo, on śpiewa pieśni, chce by słuchało wielu a stać się to mogło, dzięki internetowi. :)

 4. Jasna8 pisze:

  A ja jestem ciekawa wszystkiego, tylko muszę wybierać,
  bo czasu by mi zabrakło :-)))

  • elka pisze:

   Trudno wybierać ale trzeba coraz częściej to widzę. Więc wybieramy ale ciekawość i tak ciągle nawołuje: Hej zerknij tam jeszcze tego nie zauważyłaś, więc zerkamy z ciekawością. :)

 5. anabell pisze:

  Ciekawość to motor postępu, odkryć (nie tylko geograficznych), to wolność ducha.
  Miłego, ;)

  • elka pisze:

   To wolność ducha, zdecydowanie tak, wolność która rozpościera skrzydła, dzięki ciekawości. :)
   Ciepło pozdrawiam.

 6. errata pisze:

  A więc bądźmy nieustannie wszystkiego ciekawi. Do końca świata i jeden dzień dłużej.

 7. Patjola pisze:

  Jeśli zaprzestanie bycia ciekawym oznacza starość, to jestem wciąz młoda i młoda zostanę bo byłam i jestem ciekawa świata, wciąż ciekawa co odkryję nowego.
  Życie jest takie ciekawe więc jak mogę nie być jego ciekawa????
  Pozdrawiam

  • elka pisze:

   Tak, ludzie starzy nie są ciekawi już niczego. Ale często dzieci rodzą się już stare.
   Ciepło pozdrawiam.

 8. cudarteńka pisze:

  Jestem za ciekawością życia”)

 9. Joanna pisze:

  jak zawsze bardzo ciekawy post Elu…
  z tą ciekawością i piekłem … to coś jest
  pozdrawiam cieplutko

 10. abigail pisze:

  Ciekawość to jedna z najfajniejszych rzeczy :D.. Ciekawość, dociekliwość, zainteresowanie =obecność :)… obecność zaangażowana :)

 11. margo pisze:

  Ciekawość jest naturalnym instynktem człowieka, bez niej trwalibyśmy w marazmie. Lecz należy rozgraniczyć zdrową ciekawość od wścibstwa, które często również towarzyszy ludzkiej naturze. Ja jestem ciekawa, ale szanuje innych prywatność, choć jak każda kobieta lubię czasem ploteczki, lecz nie zajmują one mojego umysłu. Raczej jednym uchem słucham, drugim wypuszczam. Pozdrawiam

  • elka pisze:

   Ciekawość co u ludzi jak się im żyje co robią by było im lepiej, jest moim zdaniem zdrowa. Można się dużo nauczyć i przenieść na swoje „podwórko”. Ciekawość jest główną motywacją działania.
   Intencje jak zwykle leżą u podłoża. Ciekawość to zdrowe zainteresowanie a u podłoża wścibstwa leży zazdrość czy zawiść, czasem „bezinteresowna” chęć dokuczenia. Wścibstwo to taka spaczona ciekawość. :) Ciepło pozdrawiam.

 12. margo pisze:

  Dzieci są wspaniałe w swoim dociekaniu i nawet jak się poparzą wcale nie przestają badać teren. Moja córka kochała zegarki… rozbierać na czynniki najmniejsze, znajomi przynosili jej nie zabawki, ale zepsute budziki. Tą cechę posiadają też odkrywcy i badacze, dziecięcą ciekawość i główkowanie. A zapomniałam o detektywach, ale Sherlocków Holmesów już nie ma, są najwyżej Rutkowscy… Dobrej nocy.

 13. elka pisze:

  Nietypowe zainteresowania jak na dziewczynę. :) Lubię serial Mentalista, uważność obserwacji gdy nie umyka uwadze żaden szczegół. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>