Okiem w przeszłość.

Film warto obejrzeć, choćby po to by usłyszeć śpiewające skały. Tylko pierwsza godzina, później już mniej ciekawie mówi. :) Film niestety po angielsku, opowiada o Afryce w której było kiedyś mnóstwo kopalń pełnych złota i o dawnej wiedzy Sumerów.

To o czym piszę to moje zainteresowania, przetworzone myśli i przeczytane książki także  Zecharia Sitchina, ale przede wszystkim Mariana Bielickiego „Zapomniany świat Sumerów” w której to książce dawno temu, znalazłam rzeźbę głowy kapłanki, przypominającej do złudzenia twarz mojej mamy z młodości :) o czym piszę na początku bloga. http://elkiblog.pl/index.php/twarz-zlodzieja/
Jet to także moja  próba znalezienia wytłumaczenia według mojego zrozumienia.

Sumer aniol

http://strefatajemnic.onet.pl

Sumer, cywilizacja zapomniana. Pamięć o Sumerze i Sumerach zginęła tysiące lat temu. Nie wspominają o nich Grecy nie ma wzmianek z Mezopotamii, nawet w Biblii w Starym Testamencie opisującym straszne czasy walki, zabijania wielu, wielu tysięcy przy pomocy i aprobacie „Boga” jest tylko wzmianka  o Ur Chaldejskim, ale słowa nie ma o Sumerach. Kim byli skąd przybyli toczą się dyskusje a jest o co.
To od Sumerów  wzorce kulturowe zostały przeniesione na cały świat. Rozniosły je  i zmieniły,  przystosowując do siebie, plemiona koczowników, podbijające kolejne kraje.

sumer 3 zikaruat

Wielki Ziggurat w Ur

Gdy odkopano potężne zigguraty i  znaleziono ślady dawnych miast, odkryto też pismo i odczytano je dzięki szczęśliwemu trafowi, powoli rekonstruowano wiedzę o dawnej cywilizacji.
W dorzeczu Eufratu i Tygrysu znaleziono tajemnicę, ślady ludu  który sam siebie nazywał „czarnogłowymi” i twierdził iż do międzyrzecza – „czarnogłowi przybyli ze wschodu.” Tylko tyle o nich wiemy. Kim byli?

Stworzyli duże tętniące życiem miasta – państwa, zachwycające  wspaniałą architekturą, tabliczki gliniane mówią o rzemiośle, handlu, rozwiniętej gospodarce, systemie kanałów nawadniających. Znali  pismo i rachunkowość, ogrodnictwo, mieli kwitnące rolnictwo, dalekomorską żeglugę, hodowlę no i wiedzę. Astronomia i matematyka była na bardzo wysokim poziomie. Byli także magami, lekarzami, czyli – synami niebios i ziemi. :)

sumer2

https://sites.google.com

Czarnogłowi. Powiedział Jehowa  do Abrahama  iż jest tym który wyprowadził jego przodków z Ur Chaldejskiego. Chaldejczycy nie byli Semitami, gdyby byli, nie trzeba byłoby ich przodków z Ur wyprowadzać. Semitów koczowników do miast państw  sprowadzano  do pracy, przy tworzeniu i budowaniu kanałów, do pracy na roli. Uczono ich nie oddawania czci boskiej obrazom, zakazano im współżycia ze zwierzętami, o czym mówi Stary Testament. Przekazano nauki w formie przykazań, jak choćby to dzięki któremu Abraham się wzbogacił wykorzystując wiedzę, że nakazu tego w ówczesnym  świecie jego władcy  przestrzegali sumiennie.”

„-Nie będziesz pożądał żony bliźniego swego ani  żadnej rzeczy która jego jest”

Pozostało do naszych czasów dużo pism, zapisanych glinianych  tabliczek o odległych czasach, dawnej cywilizacji Sumerów, rozwiniętej hodowli, uprawach, rozbudowanym systemie kanałów,  leczeniu chorób, chirurgii. Pozostały ruiny potężnych miast, rzeźby, architektura, nawet  listy zwykłych obywateli piszących o swoich zmartwieniach, jak choćby piękny list zatroskanego ojca do syna, który nie chciał się uczyć.

sumer tabliczka 2

http://www.theguardian.com

Pozostały zapisy historii w formie opowiadań, zapisanych na bardzo już zniszczonych tabliczkach,  pismem klinowym i tak między innymi jest tam opowieść o stworzeniu przez bogów człowieka:

 

„Gdy An, Enlil, Enki i Nichurasag
Uformowali „czarnogłowych”,
Roślinność obfita wykwitła z ziemi,
Zwierzyna, czworonogi z równin zostały
misternie stworzone”.

 

sumer 5

http://innemedium.pl/

Jedna tabliczka bardzo zniszczona informuje że przed potopem istniało pięć miast i jak została zesłana z niebios władza królewska: „Gdy królestwo zostało spuszczone z niebios, królestwo było w Eridu.”

Opowieści i mity oraz lista królów w następnym odcinku spojrzenia w przeszłość. :)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Okiem w przeszłość.

 1. Antoni Relski pisze:

  Na History leci teraz seria „Starożytni kosmici” a tam mnóstwo wątków na temat mądrości Sumerów. Oczywiście zgodnie z formuła programu mówi się o kontaktach z obcymi.
  Pozdrawiam

 2. ewa z mazur pisze:

  słyszałam o sumerach, ale raczej mam szczątkowe wiadomości. dla mnie najbardziej frapujące jest to, że pojawili się nie wiadomo skąd a to przecież niemożliwe.
  miłego wieczoru:)

  • elka pisze:

   No nie wiadomo skąd się wzięli jakieś tam nazwy są wymienione tyle że nigdzie więcej się nie powtarzają a ja jestem ciekawa czy spodobają Ci się Ewuniu opowieści Sumeryjskie. :)

 3. Pingback: Sumer. Opowiadania i mity. Geny w spadku. | Zamyślenia …..

 4. Pingback: Co Inanna zwędziła swojemu ojcu, z czym zwiała i inne opowieści o tworzeniu o bogach o cywilizacji Sumeru. - Zamyślenia .....Zamyślenia …..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>