Witaminy i dieta na oczy. Co jeść na poprawę wzroku?
Jak wiadomo, wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Bez niego nie moglibyśmy zobaczyć tego piękna, które nas otacza. Ale jak możesz zauważyć, coraz to młodsze osoby noszą okulary. A to oznacza, że nasz wzrok zaczyna się psuć, nawet już u małych dzieci. Z jednej strony można powiedzieć, że to wina wszechobecnych telewizorów, komputerów, telefonów czy tabletów. Coraz młodsze maluchy korzystają z urządzeń technicznych. Ale pogorszenie naszego wzroku następuje też z wiekiem. Dlatego, trzeba dbać o wzrok, czy to w młodym wieku czy później. W tym artykule przedstawię, jakie produkty powinny znajdować się w naszej codziennej diecie, by nasz wzrok nie pogarszał się.
Dieta – urozmaić ją
Nigdy nie jest za późno, by zmienić swoją dietę. Warto, choć trochę, zmodyfikować sposób odżywiania się, ponieważ może to spowolnić, a nawet całkowicie zatrzymać pogarszanie Twojego widzenia. Oczywiście odpowiednia dieta w połączeniu z odpowiednimi lekami da najlepsze efekty.
Oto kilka produktów, które pomagają w walce z gorszym wzrokiem:
1. Czerwone i pomarańczowe warzywa
Zalecane jest spożycie większej ilości papryki, dyni oraz marchewki. Mają one w sobie dużą zawartość karotenu. Wnioski z przeprowadzonych badań pokazują, że aby karoten lepiej się wchłaniał do organizmu, najlepiej jest paprykę, dynię i marchewkę, rozdrobnić i ugotować na półtwardo. Podczas krótkiego czasu ogrzewania strata tego suplementu jest niewielka, a znacznie zwiększa się jego przyswajanie. Dlatego, dla wzroku, lepsza jest obróbka termiczna tych warzyw niż spożywanie ich na surowo. Aby karoteny mogły bez problemu przeniknąć do organizmu potrzebują też tłuszczów. Dlatego, jeśli przygotowujesz zupę, dobrze jest przygotowywać ją na wywarze mięsnym i zmiksować na krem, sałatkę dobrze jest doprawić oliwą z oliwek i dodać awokado, które przyspiesza zamianę karotenów w witaminę A. Warto z tych warzyw robić zupy, dżemy, pasty oraz ciasta.
Z marchewki warto 2-3 razy w ciągu tygodnia wypić świeży sok.
Jeśli chodzi o pomidory, warto spożywać tygodniowo, nawet 10 posiłków z nimi w roli głównej. Nie chodzi tutaj o pomidory same w sobie, ale mam tutaj na myśli również przetworzone z pomidorów produkty np. keczup, koncentrat czy różnego rodzaju sosy.
2. Nie zapominaj o grzybach
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobrze jeść grzyby, jeśli masz problemy ze wzrokiem. A tymczasem okazuje się, że wspomagają one pracę nerwów, zwłaszcza nerwu wzrokowego i zapobiegają uszkodzeniu nerwów. Dlatego warto dodać niewielkie ilości grzybów do dań, które codziennie spożywasz np. jajecznicy na śniadanie czy kaszy z warzywami na obiad. Choć dla niektórych, grzyby bywają ciężkostrawne, warto pomyśleć choć o niewielkiej ich ilości w codziennej diecie.
Jeśli niewyraźnie widzisz w nocy, czyli masz tak zwaną kurzą ślepotę, najlepsze dla Ciebie będą kurki. Mają one sporo dobroczynnego dla wzroku beta- karotenu.
3. Ryby morskie i oleje
Tłuste ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. To pożądane przez nasze oczy składniki. Warto więc, do codziennej diety dołożyć łososia, makrelę, tuńczyka czy śledzia.
Cenne dla Twoich oczu są również oleje słonecznikowe, sojowe, rzepakowe czy lniane.
Warto zaznaczyć, że produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6 działają łagodząco na objawy suchego oka. Co ważne, chronią Cię przed jaskrą, ponieważ obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pamiętaj, że zaćmę można wyleczyć operacyjnie, ale jaskrę już nie. Możesz jedynie zatrzymać jej postęp.
4. Orzechy i pestki
Orzechy włoskie pozytywnie wpływają na Twój wzrok. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na zmęczone oczy. Co więcej, są bogate w witaminę A, E i C. Dlatego dobrym pomysłem jest zjedzenie codziennie garści orzechów.
Warto wzbogacić dietę również o pestki dyni, winogrona czy słonecznika. Poprawiają one ostrość widzenia, dzięki witaminie E w nich zawartej. Dobrze wpływają również na zmęczenie oczu.
5. Aronia, żurawina i borówka amerykańska
Owoce te poprawiają pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych np. tych znajdujących się w oku. Opóźniają rozwój takich chorób jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Żurawina ma w sobie dużą ilość przeciwutleniaczy, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jak się okazuje, nasze oczy są w dużym stopniu narażone na działanie wolnych rodników, które powstają pod wpływem światła. Dzięki witaminie C zawartej w żurawinie są one szybko neutralizowane. W ten sposób nie mają szans na uszkodzenie tkanki oczu.
Jak wskazują badania, borówka amerykańska jest jednym z najlepszych produktów dla Twojego wzroku. Ma w sobie antyoksydanty, które wspomagają widzenie w porach nocnych. Są również źródłem witaminy A, C oraz cynku.
6. Jajka
Jajka to bogaty w witaminy i dobre tłuszcze produkt. Można jeść je w ilości jednej sztuki dziennie. To bezpieczna dawka dla naszego organizmu. Luteina i zeaksantyna stanowią ważne wsparcie odżywcze dla oczu, ponieważ chronią przed odklejaniem się siatkówki.
7. Zielone warzywa
Szpinak jest bogatym źródłem wartości odżywczych dla Twojego organizmu. Również zawiera w sobie, wspomnianą wcześniej, luteinę, ale także witaminę C, K i witaminy z grupy B oraz potas, magnez czy kwas foliowy.
Natomiast brokuły mają w sobie dużo substancji, które zabezpieczają wzrok przed starzeniem się. Mają one ogromny wachlarz właściwości zdrowotnych, ponieważ chronią także przed anemią, wrzodami żołądka czy rakiem. Są bogate w witaminę B i C oraz zeaksantynę i luteinę.
Minerały potrzebne dla polepszenia Twojego wzroku
Najistotniejszymi minerałami, dobrymi dla naszego wzroku, są cynk, miedź, selen i mangan. Są one odpowiedzialne za redukcję wolnych rodników. Miedź spełnia również inną ważną rolę- utrzymuje wiązania kolagenowe, które zwiększają trwałość naczyń krwionośnych znajdujących się w oku. Można go dostarczać do organizmu poprzez spożywanie orzechów, pestek dyni, nasion słonecznika czy kakao. Natomiast w selen są bogate takie produkty jak kukurydza, ryby, herbaty czy syrop klonowy. Nasiona strączkowe mają w sobie dużą ilość cynku.
Oprócz tego, w aptekach, można zakupić suplementy diety bogate w te składniki czy, po prostu, wspomagacze dla lepszego widzenia. Jest wiele tabletek z wyciągiem z czarnej borówki bądź aronii. Również w zwykłych sklepach można się spotkać z herbatkami ziołowymi, które od wewnątrz wyciszają stany zapalne oka. Warto również stosować napar do przemywania oczu od zewnątrz np. z rumianku czy świetlika. Dobry jest również okład z ogórka lub ziemniaka. Chłód zmniejsza obrzęk i łagodzi pieczenie oczu. Warto więc robić sobie takie okłady np. z kostek lodu.
Co jeszcze ważne? Dla oczu miłym kolorem jest zielony. Patrz więc często na ten kolor, ponieważ to wspomaga pracę oka, wzrok nie męczy się aż tak bardzo.
Jak widzisz, dbanie o swoje oczy wcale nie jest takie trudne. Większość z wymienionych produktów, na pewno, spożywasz na co dzień. Wystarczy tylko zwiększyć ich ilość, aby Twój wzrok uległ znacznej poprawie. Nie dość, że poprawisz swoje widzenie, to również możesz zapobiegać rozwijaniu się groźnych chorób dla Twojego wzroku.