Głodówka oczyszczająca: dla kogo i kiedy jest wskazana, czy jest bezpieczna?

Głodówka oczyszczająca może być doskonałym pomysłem na to, jak w szybki sposób odzyskać dobrą formę i pozbyć się nagromadzonych toksyn. Zanim jednak rozpoczniesz głodówkę oczyszczającą, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Kiedy nie będziesz odpowiednio do niej przygotowany lub masz jakiekolwiek przeciwwskazania do jej stosowania, lepiej jest, abyś nie przeprowadzał tego typu oczyszczania. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się kiedy głodówka jest wskazana, a także w jaki sposób przeprowadzić ją bezpiecznie.

Przeciwwskazania do głodówki leczniczej:

Kiedy zaczynasz odcinać dopływ substancji odżywczych do organizmu, wprowadzasz go w stan w dużym uproszczeniu mówiąc, uśpienia. Już po jednym dniu stosowania głodówki, Twoje narządy zwalniają, a Ty możesz czuć się senny i śpiący. Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś tego typu ograniczeń związanych z podażą pokarmów, musisz mieć na uwadze, że istnieją pewne przeciwwskazania. Głodówka nie jest zatem wskazana dla:

 • kobiet w ciąży i kobiet karmiących oraz kobiet niekarmiących, ale będących w połogu;
 • cukrzyków, jeśli musisz stale przyjmować leki na cukrzycę, a stan Twojego zdrowia jest zależny od jakości i indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów, wiedz, że głodówka nie jest dla Ciebie, w tym wypadku nie możesz słuchać nikogo, oprócz swojego lekarza, który ostatecznie potwierdzi, czy możesz stosować głodówkę
 • osób w podeszłym wieku, które mają kłopoty z poruszaniem się i dla osób leżących
 • tych, którzy są w trakcie chemioterapii lub leczenia onkologicznego i muszą stosować specjalną żywność leczniczą
 • dla dzieci i młodzieży
 • dla osób ze stwierdzoną anemią, czyli niedokrwistością
 • dla osób, których ostatnie badania wykazały niedobory witamin i minerałów
 • rekonwalescentów, którzy, aby powrócić do formy muszą stosownie się odżywiać
 • tych, którzy mają bulimię, anoreksję lub wykazują zaburzenia na tle odżywiania

Pamiętaj również o tym, że przed rozpoczęciem głodówki leczniczej powinieneś wykonać niezbędne badania, takie jak pełna morfologia, a także badanie nerek i wątroby. Musisz bowiem wiedzieć, że podczas głodówki bardzo wiele osób czuje się fatalnie, uskarżają się oni na ból wątroby, nerek lub żołądka. Wobec takich faktów, zastanów się, czy takie oczyszczanie jest Ci konieczne do tego, abyś poczuł się lepiej. Może w Twoim przypadku wystarczy eliminacja niezdrowej, przetworzonej żywności, rezygnacja z cukru i używek? Decyzję musisz podjąć w oparciu o swoje badania, a najlepiej będzie, kiedy w tej kwestii poradzisz się lekarza.

Dla kogo głodówka oczyszczająca może być pomocna i jak rozpocząć ograniczenie pokarmów?

Kiedy jesteś otyłą osobą lub masz nadprogramowe kilogramy i już stosujesz jakąś dietę, na przykład dietę eliminacyjną, możesz spróbować głodówki oczyszczającej. Nie zakładaj od razu, że wytrzymasz bez jedzenia na początek więcej jak jeden, dwa dni. Rozpocznij ćwiczenia od takich właśnie małych kroków. Jeśli zaczniesz się nagle głodzić przez kilka dni z rzędu, możesz poważnie się rozchorować, nawet gdy badania, które robiłeś przed głodówką wyszły w normie. Kiedy etap małych kroków masz za sobą, możesz po jakimś czasie podjąć próbę, bardziej restrykcyjnego ograniczenia pokarmów. Pamiętaj o złotych zasadach podczas głodówki:

 • pij około 3 litrów napojów lub soków dziennie;
 • jeśli pracujesz fizycznie i musisz być w dobrej formie, głodówka nie będzie dla Ciebie wskazana – wybierz odpowiedni czas na głodówkę: wiosna i lato to idealna pora, zapotrzebowanie na kalorie może być mniejsze i jest uwarunkowane przez klimat ( zimą z powodu chłodu bardziej chce nam się jeść );
 • nie stroń od aktywności fizycznej, ale się nie forsuj: spaceruj lub ćwicz jogę oraz specjalne techniki oddychania;

Głodówka oczyszczająca – efekty, czy naprawdę długo się utrzymują?

Niestety, samo przeprowadzenie głodówki oczyszczającej nie gwarantuje Ci, że za chwilę nie ,, nadgonisz “ dodatkowych kilogramów. Bardzo często, po okresie ścisłego postu lub głodówki, mamy tendencję do objadania się. Takie zachowanie prowadzi do efektu jojo i jest bardzo szkodliwe dla funkcjonowania całego organizmu – nasz ustrój dosłownie szaleje nie mogąc uporać się z dużą ilością kalorii po czasie głodówki, kiedy pokarmy były ograniczone. Podczas głodówki możesz stracić na wadze. Jeśli byłeś osobą otyłą, na pewno cieszy Cię ten fakt. Miej na uwadze, że samo wychodzenie z głodówki jest równie ważne. Aby zrobić to bezpiecznie należy:

 • stopniowo zwiększaj podaż pokarmów, kolejno jednego dnia i następnego;
 • na trzeci dzień Twój organizm powinien w miarę się ustabilizować, a praca narządów wróci do normy;
 • czwartego dnia wychodzenia z głodówki możesz jeść wszystkie pokarmy, oczywiście, jeśli wcześniej się objadałeś, nie znaczy to, że powinieneś wrócić do starych nawyków;

Niektórzy przy wychodzeniu z głodówki leczniczej stosują ocet jabłkowy, wymieszany z wodą. Niekoniecznie jest to dobry pomysł, ponieważ po kilku dniach bez pożywienia, żołądek jest niezwykle delikatny i łatwo jest go podrażnić. Ponadto dowiedziono, że picie octu jabłkowego, który niekiedy jest też zalecany na zgagę, czy nadkwasotę, prowadzi do osteoporozy, ponieważ upośledza gospodarkę wapienną organizmu. Zwolennicy picia octu jabłkowego argumentują skuteczność metody tym, że żołądek po głodówce wspomagany octem zaczyna szybciej produkować kwas żołądkowy. Być może tak jest, ale nawet i bez octu, nasz żołądek, kiedy trafi do niego pokarm będzie w stanie ten sok wytworzyć sam.

Głodówkę oczyszczającą rób nie częściej niż dwa razy do roku, ale pamiętaj o wszystkich powyższych zasadach, po to, abyś nie stracił zdrowia, zamiast je zyskać!
Powodzenia!