Sokowanie. Na zdrowie i dla zdrowia.

Wszystkie owoce zawierają naturalny cukier, jakim jest fruktoza. Obecnie moda na soki nieco mija, właśnie z powodu cukru zawartego w owocach, ale ma jeszcze swoich zwolenników. W dobie diet ketogenicznych, czy niskowęglowodanowych, sokowanie może być doskonałą alternatywą dla zdrowia, zwłaszcza, gdy lubimy owoce i warzywa.

Jakie soki pić i jak łączyć smaki:

Możesz przygotowywać soki zarówno z owoców, jak i z warzyw, wszystko zależy od tego, jakie smaki wolisz. Niektórzy preferują soki z pojedynczych owoców lub warzyw. Jeśli nigdy nie próbowałeś sokowania możesz sięgnąć po najbardziej popularne napoje, które będą wyciśnięte z: pomarańczy, grejfrutów, jabłka oraz marchewki, buraków, selera, czy kiwi. Soki z cytrusów zawierają mnóstwo witaminy C i są niezwykle pomocne w okresie rekonwalescencji oraz wtedy, gdy staramy się dbać o linię. Aby przygotować od czasu do czasu smaczny sok z cytrusów nie potrzebujesz do tego celu sokowirówki, wystarczy Ci zwykła plastikowa lub ze stali nierdzewnej wyciskarka ręczna.

Kiedy nie pijesz soków w dużych ilościach, nie ma potrzeby, abyś kupował drogi sprzęt – sokowirówki renomowanych firm mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych! Jeżeli jesteś jednak wielkim miłośnikiem sokowania, dobra i porządna sokowirówka w Twoim przypadku z całą pewnością będzie najlepszą inwestycją! Kiedy już wiesz, jakiego sprzętu potrzebujesz, sprawdź z czym możesz łączyć soki i co do nich dodawać:

  • nasiona, zwłaszcza nasiona chia
  • orientalne przyprawy: picie samego soku z selera naciowego jest postrzegane przez niektórych, jako zadanie niemożliwe do wykonania – to prawda sok z selera jest po prostu niesmaczny, więc zastanów się, czy zamiast niego nie sięgniesz po sok z marchewki, jeśli jednak z jakichś powodów musisz koniecznie wypić sok z selera naciowego, dodaj do niego szczyptę mieszanki orientalnych przypraw i odmień nieco smak napoju
  • do soku możesz dodać również suplementy diety w proszku, jeśli jesteś na sokowej głodówce odchudzającej, takie suplementy będą dla Ciebie niezbędne, szczególnie wtedy, gdy ograniczasz inne pokarmy, a Twoje stałe pokarmy są mocno ograniczone

Jak często pić soki i czy to naprawdę takie zdrowe?

Soki są uwielbiane przez dzieci – słodkie i smaczne, mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnego deseru. Oczywiście, w zależności od tego, jakich warzyw czy owoców użyjemy do naszych napojów, będą one miały różne witaminy. Własnoręcznie wyciśnięty sok od czasu do czasu nie jest złym pomysłem. Nie wolno nam jednak zapominać, o naszych alergiach i uczuleniach. Owoce często bywają przyczyną wysypek, czy innych problemów skórnych, dlatego miej to na uwadze, kiedy przygotowujesz soki, także dla swoich dzieci. Sokowanie nie jest też dobre dla osób zmagających się z cukrzycą i o tym należy pamiętać, ponieważ skoki insuliny są dla osób chorych bardzo niebezpieczne. Witaminy z warzyw są doskonałe na cerę, włosy i paznokcie, a także o wiele mniej uczulają niż owoce. Wśród najbardziej neutralnych warzyw i owoców, z których przygotujesz przepyszne i wyśmienite soki, a które wykazują najmniejsze właściwości uczulające znajduje się:

  • jabłko
  • banan
  • czarne porzeczki
  • maliny ( dobre jako dodatek do głównego owocu, maja malutkie ziarenka, które mogą niektórym osobom przeszkadzać )
  • marchewka

Najbardziej uczulająca grupą owoców są oczywiście cytrusy. Dla dzieci podawaj rodzime owoce oraz warzywa, a każdą egzotykę wprowadzaj ostrożnie. Do soków, które przygotowujesz zarówno dla siebie, jak i swoich milusińskich, możesz dodawać arbuza. Arbuz ma wyjątkowy, słodki smak i bardzo rzadko wywołuje alergie. Dzieci go uwielbiają! Ciekawe połączenie daje miks: arbuz, marchewka i jabłko – taki sok jest również bardzo zdrowy. Zawiera mnóstwo witaminy A, która poprawia wzrok, wspaniale działa na cerę. Taki sok zawiera również pektyny, które oczyszczają organizm i są niezastąpione w walce z otyłością.

Jeżeli zastanawiasz się, czy soki są rzeczywiście zdrowe, musisz pamiętać o wszystkich zasadach, które zostały wymienione powyżej – jeśli jesteś cukrzykiem z pewnością wiesz, że niektóre produkty mogą Ci zaszkodzić. Również kiedy jesteś alergikiem lub ktoś cierpi na alergię w Twojej rodzinie, do nowych warzyw i owoców, szczególnie tych egzotycznych powinniście podchodzić z dużą dozą ostrożności. W każdym innym przypadku, jeśli nie masz jakichś konkretnych przeciwwskazań do sokowania, możesz sięgać po ulubione owoce, warzywa i mieszać je dowolnie w różne kompozycje. Przydadzą Ci się w trakcie wychodzenia z głodówki oczyszczającej lub leczniczej, a także w trakcie jej trwania. Oczywiście wiedz, że picie samych soków przez dłuższy czas na pewno nie jest zdrowe – musisz się racjonalnie odżywiać, aby utrzymać dobrą formę i zdrowie. Jeśli będziesz przez dłuższy czas pił jedynie soki, ucierpi na tym nie tylko Twój organizm, któremu nie dostarczysz odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale i również brak innych ważnych substancji odbije się na wyglądzie Twojej cery, zębach, a w końcu na samopoczuciu.

Tak jak było powiedziane na wstępie, owoce zawierają sporo cukru, zwłaszcza, te naturalnie rzecz biorąc, najsłodsze. Pamiętaj, żeby soki traktować jako deser lub dodatek, nie jako podstawowy posiłek czy wręcz jedyny sposób odżywiania. Frutarianizm jedna z restrykcyjnych monodiet polega właśnie na jedzeniu samych owoców i piciu soków z różnych owoców. Niestety, wszyscy, którzy długotrwale stosują taki sposób odżywiania mają ogromne niedobory oraz podupadają na zdrowiu, a z braku składników odżywczych zostają też zaburzone funkcje mózgu, co często kończy się głęboką depresją.