Zakwaszenie organizmu – fakt czy szkodliwy mit?

Zakwaszenie organizmu – co to jest?

Zakwaszenie organizmu to ostatnio coraz bardziej popularny temat. Słyszymy o nich głównie w reklamach, które reklamują suplementy pomagające zwalczać zakwaszenie organizmu. Producenci tych środków twierdzą, iż zakwaszenie organizmu jest zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Powodem tego jest nieprawidłowe odżywianie, w których spożywa się za dużo produktów zakwaszających albo zbyt mało produktów o zasadowym pH. Brzmi okropnie prawda? Czy jednak zakwaszenie organizmu jest faktem? A może to jedynie szkodliwy mit?

Więcej informacji

Według informacji zawartych w reklamach oraz na opakowaniach suplementów, zakwaszenie organizmu powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej jest to:

  • zmęczenie i brak energii, nawet po przespanej nocy,
  • drażliwość,
  • pojawianie się cellulitu,
  • stany zapalne organizmu,
  • powracające stany grzybiczne,
  • pojawianie się zajadów i skurczów mięśni,
  • problematyczne włosy i paznokcie,
  • bóle stawów.

Tak naprawdę objawy te są bardzo ogólne. Dzisiejszy świat pędzi bardzo szybko, tempo naszego życia jest naprawdę wymagające. To wszystko powoduje, że jesteśmy przemęczeni, nie dosypiamy i nie mamy czasu na odpowiedni odpoczynek. Przez natłok spraw i obowiązków, często również ciężko zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę. To wszystko powoduje, iż każdy dorosły człowiek odczuwa kilka z wyżej wymienionych dolegliwości. Nie są one spowodowane zakwaszeniem organizmu, a trybem życia, jaki prowadzi większość z nas.
Jeśli cierpisz na którąś z wymienionych dolegliwości przez dłuższy czas, a żadne z podejmowanych działań na rzecz ich usunięcia nie działa, warto pomyśleć o wizycie u lekarza. Nie można bagatelizować niepokojących objawów, które trwają przez dłuższy czas. Pamiętaj, że szybkie zdiagnozowanie ewentualnej choroby, daje większe szansę na jej sprawne i skuteczne wyleczenie.

Zakwaszenie organizmu to szkodliwy mit

Nie należy wierzyć w słuszność teorii, które mówią iż zakwaszenie organizmu jest prawdą. Termin ten jest zwykłym mitem. Według producentów suplementów, jedynie 10% społeczeństwa nie ma zakwaszonego organizmu. Poleca się zrobić test pH z moczu, jednak polecanie tego sposobu dowodzi jedynie o tym, iż zakwaszenie mitu jest jedynie szkodliwym mitem.
Odczyn zasadowy i kwasowy moczu jest zmienny. Wynik zależy od tego, jaki rodzaj i ilość konkretnych potraw spożywa człowiek.

Oczywiście możliwe jest doprowadzenie do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, jednak takie poważne zaburzenia kończą się zazwyczaj śmiercią albo śpiączką i ciężko do tego doprowadzić. Wahania w kierunku kwasowym są możliwe, ale nie jest to żadne zakwaszenie organizmu, a tak zwana kwasica metaboliczna.
Nie musisz się jednak obawiać o swój organizm. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, dietę i regularny wysiłek fizyczny. Jeśli jednak masz zdrowe nerki, możesz na nich polegać. To właśnie one są ważną częścią gospodarki jonów wodorów, odpowiadających za neutralizację kwasów. Robią to bardzo szybko, tak naprawdę ciężko jest doprowadzić do poważnych zaburzeń w tej kwestii w codziennym życiu.

Dlaczego więc wielu dietetyków popiera teorię zakwaszenia organizmu, a reklamy krzyczą iż trzeba je zwalczać? Odpowiedź brzmi zazwyczaj: ponieważ to dobry biznes. Ludzie, którzy bez refleksji wierzą we wszystko to, o czym mówią reklamy, to dobry klient. Producenci środków na zwalczanie nieistniejącego zakwaszenia organizmu, wiedzą doskonale jak dotrzeć do tego typu klienta. Taki człowiek przerazi się tym co usłyszy w reklamie suplementu zwalczającego zakwaszenie organizmu, i będzie regularnie spożywał reklamowane środki. Takie działanie sprawia oczywiście, że producenci, sprzedawcy i reklamodawcy tych suplementów wzbogacają się. Szkoda tylko, że robią to kosztem innych. Wiara w możliwość zakwaszenia organizmu, jest niczym wiara w groźne zielone ludki czyli UFO. Stosowanie suplementów „odkwaszających” nie ma żadnego uzasadnienia naukowego.

Pamiętaj jednak, że nieodpowiednia i monotonna dieta nie jest dobrym pomysłem. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i różnorodna. Nie można jeść jedynie mięsa, tak samo jak nie można jeść tylko owoców. Aby czuć się dobrze, mieć dużo energii i być w dobrej formie, zawsze trzeba jeść zdrowo i różnorodnie. Świadome odżywianie jest kluczem do sukcesu.

Podsumowanie

Zakwaszenie organizmu to szkodliwy mit, który stał się ostatnio bardzo modny. Spożywanie suplementów, które mają „odkwaszać” organizm nie ma na celu nic, poza wzbogaceniem się osób je produkujących, reklamujących i sprzedających. To jedynie wyrzanie pieniędzy w błoto i łykanie niepotrzebnych tabletek. Nie warto wierzyć w tego typu ciekawostki, a trzeba weryfikować prawdziwość tego, co słyszymy w reklamach i oglądamy w telewizji. Ślepe pożądanie za modą nie ma sensu. Warto jednak dla własnego dobra i samopoczucia zadbać o zbilansowaną zróżnicowaną dietę. Taka dieta powinna być bogata w cenne witaminy, minerały i wartości odżywcze.

Nieodpowiednia dieta i brak ruchu sprawiają, że pojawiają się dolegliwości wymienione we wcześniejszych fragmentach niniejszego artykułu. Nie ma to nic wspólnego z nieistniejącym zakwaszeniem organizmu, jednak jest nieprzyjemną sytuacją. Dlatego odpowiednia dieta i regularny wysiłek fizyczny są bardzo ważne, a wręcz niezbędne. Trzeba również zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu, a także unikać papierosów i innych szkodliwych używek. To wszystko pozwoli ci zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Jeśli jednak mimo podjętych działań, odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości przez dłuższy czas, koniecznie umów się na wizytę do lekarza.