Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem, jakie są przeciwwskazania

Leczenie zimnem przynosi ulgę w różnego rodzaju bólach, obrzękach, eliminuje także stan zapalny w obrębie tkanek. Krioterapia jest również doskonałym, naturalnym zabiegiem odmładzającym. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak krioterapia pomaga na różne schorzenia, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania i na czym polega cały zabieg.

Na czym polega krioterapia – naturalne reakcje organizmu

Pod wpływem bardzo niskiej temperatury dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w organizmie człowieka. Organizm w ten sposób broni się przed zimnem i jest to w pełni naturalna reakcja. Krew zaczyna płynąć wolniej, tym samym odcinając w pewnym zakresie dostęp do tlenu i składników odżywczych w obrębie komórek – to ochrona przed utratą ciepła. Przez krótką chwilę, przemiana materii zostaje zwolniona, a następnie w wyniku ponownego rozszerzenia naczyń krwionośnych, dochodzi do ich przekrwienia. Podczas oddziaływania zimnem na organizm, wydziela się endorfina, która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Dlatego też pacjenci poddani zabiegom krioterapii przestają odczuwać ból w opuchniętych miejscach ciała.

Zimno powoduje wzmożone działanie układu hormonalnego i immunologicznego, w organizmie aktywniej krążą substancje przeciwzapalne. Co niezwykle istotne, w trakcie leczenia zimnem w znaczący sposób zmniejsza się również napięcie mięśni. Człowiek może mieć odczucie, że jego mięśnie stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe – możliwy jest także większy wysiłek fizyczny, co wiąże się też z poziomem endorfin, o których była mowa. Jeśli korzystamy z zabiegu krioterapii w komorze, gdzie oddziaływanie zimna obejmuje całe ciało, następuje napływ krwi do miejsc, które zwykle mają stałą temperaturę ciała. Krew napływa więc do czaszki, jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz moszny. Pozostałe części ciała, w tym kończyny, czyli ręce i nogi zaczynają wychładzać się. Ich temperatura obniża się wówczas o około 10-15 stopni Celsjusza, w zależności od tego jak długo przebywamy w komorze.

Kriokomora czy krioterapia miejscowa – wybierz najlepszą metodę dla siebie!

  1. Zabiegi krioterapii miejscowej wykazują bardzo wysoką skuteczność w przypadku oparzeń, silnych stłuczeń, bólów o charakterze miejscowym w obrębie niektórych stawów – pomaga w reumatyzmie i chorobach zwyrodnieniowych. Leczenie zimnem poszczególnych partii ciała bywa też niezbędnym elementem fizjoterapii, dzięki krioterapii tradycyjna rehabilitacja przynosi lepsze efekty i wspomaga cały proces powrotu do zdrowia i formy. Krioterapia miejscowa wspomaga również leczenie nerwobóli, rwy kulszowej. W salonach odnowy biologicznej i gabinetach kosmetycznych leczenie zimnem wspomaga likwidację cellulitu, niekiedy też jest używana do leczenia otyłości. Zabieg krioterapii miejscowej wymaga użycia specjalnej dyszy i azotu. Dyszę kieruje się w stronę zwyrodniałego stawu, opuchniętego lub bolącego miejsca. Para powstała z azotu omiata chore i bolące miejsce. Gdy skóra zaczyna być oszroniona, wówczas zabieg kończy się. Leczenie przy pomocy zimna dyszą z azotem nie jest nieprzyjemne ani też bolesne dla pacjenta. Po krótkim czasie od zabiegu pacjent odczuwa znacznie mniejsze dolegliwości bólowe, poprawia się również sprawność fizyczna.
  2. Leczenie zimnem w komorze do krioterapii jest bardziej skomplikowane i obejmuje standardowo trzy etapy. Pierwszym z nich jest wejście do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około -50 stopni Celsjusza, a pacjent drepcze przez około 30 sekund w celu przyzwyczajenia się do zimna. Kolejnym etapem jest przejście do komory, gdzie panuje temperatura około od -120 do -160 stopni Celsjusza. W komorze kriogenicznej należy zwracać baczną uwagę na oddychanie. Leczenie w takiej temperaturze trwa około 3 minut. Zanim pacjent wejdzie na zabieg, zostaje odpowiednio poinformowany o tym, jak powinno wyglądać oddychanie, aby nie doszło do opresji oddechowej i niewydolności płuc.

Przeciwwskazania do stosowania krioterapii – jakie?

Korzystanie z komory kriogenicznej, mimo tego, że zakłada się maseczkę, chroniącą przed niską temperaturą, zakłada się też rękawiczki i buty, nie jest wskazane dla wszystkich i nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw leczenia zimnem. Podobnie jest także w przypadku terapii o charakterze miejscowym. Z zabiegów krioterapii nie skorzystają:

  • kobiet w ciąży
  • osoby z niewydolnością krążenia obwodowego
  • pacjenci z odmrożeniami, nie tylko kończyn
  • osoby z upośledzeniem procesów odżywczych skóry i tkanki podskórnej

Przed skierowaniem na zabiegi, czy te o charakterze miejscowym, czy też te, które odbywają się w komorze, pacjent jest dokładnie badany przez lekarza. Korzystanie z komory może być szczególnie niebezpieczne dla osób długotrwale palących papierosy oraz tych, którzy cierpią na przewlekłą chorobę obturacyjną płuc, astmatyków, osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca oraz u osób, których stwierdzono w przeszłości arytmię serca. Skierowanie na zabiegi krioterapii wydaje lekarz, oczywiście w gabinetach kosmetycznych nie wymagane są żadne skierowania, niemniej jednak, należy wypełnić formularz, w którym znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszego stanu zdrowia, mierzone jest też ciśnienie, a pracownik gabinetu kosmetycznego lub salonu odnowy biologicznej, dodatkowo przeprowadza z klientem wywiad na temat jego zdrowia. Zanim wejdziemy do komory musimy mieć pewność, czy serce, narządy oraz puls są w normie – dopiero po potwierdzeniu przez lekarza dobrego stanu zdrowia możemy śmiało korzystać z tej formy leczenia.