Miód – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze.

Miód i jego fenomen

Miód jest produktem, który obecny jest w domu praktycznie każdego z nas. Nasze babcie od zawsze powtarzały, że z miodem wszystko smakuje najlepiej. Od setek lat jest on specyfikiem, który nie dość, że ulepsza smak potraw, czy napojów, do których jest dodawany, to również służy, jako leczniczy dodatek, który w wielu przypadkach jest niesamowicie pomocny. Również w przemyśle kosmetycznym odgrywa on niezwykłą rolę. To znakomita alternatywa na cukier, a przede wszystkim o wiele zdrowsza, gdyż posiada w sobie multum wartości, które znakomicie wpływają na nasze zdrowie, gdy decydujemy się na korzystanie z tego właśnie produktu. To istny raj dla sportowców zarówno tych amatorskich, jak i zawodowych. W poniższym artykule skupiłem się na pokazaniu, jakie właściwości zdrowotne ten znakomity specyfik posiada i w czym może szczególnie pomóc, jak i na wykazaniu jego wartości odżywczych, które sprawiają, że jest on tak popularny, i tak jak wyżej już napisałem, jest wręcz obowiązkowym produktem, w domach wielu osób.

Miód i jego właściwości zdrowotne

Na początek warto sobie odpowiedzieć na zagadnienie, w jakich sytuacjach, taki miód może mieć szczególne zdrowotne właściwości. Jest wiele sytuacji, gdzie nadaje się on wręcz idealnie.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że działa on idealnie w przypadku wielu ran. Krótko mówiąc, przyspiesza ich gojenie się. Wiele osób twierdzi, że jest on w tym przypadku o wiele skuteczniejszy niż leki, które w wielu sytuacjach nie przynoszą oczekiwanego efektu. Smarując zaś taką ranę miodem, efekt dostajemy bardzo szybko.

Dla wszystkich, którzy mają problemy z męczącymi dosyć mocno wrzodami żołądka, jest to również znakomita opcja. Wypicie przed snem herbaty, z łyżką miodu, który jest do tego szczególnie zalecany, bardzo szybko pomoże wyleczyć tą niezwykle drażliwą uciążliwość. Szczególnie w tej kwestii polecany jest miód Manuka, który pochodzi z Nowej Zelandii. Po paru dniach stosowania go bardzo często czujemy się jak nowo narodzeni, i czujemy, jakbyśmy w ogóle niczego nie przechodzili.

To znakomita opcja na sytuacje, gdy dopada nasz przeziębienie, lub kłopoty z gardłem. Wiele osób w takich sytuacjach od razu rzuca się na multum leków, które reklamują swoją idealną skuteczność. I jakie jest ich zdziwienie, gdy taki stan nie mija. Dlatego najlepszy sposób, to ten domowy, czyli herbata z łyżką miodu. Najlepszy w tej kwestii jest miód spadziowy, który w krótkim czasie pomaga pozbyć się niechcianego przeziębienia.

Również na gorączkę to idealne rozwiązanie. Obecnie jesteśmy w czasie, gdy stres osiąga u nas bardzo wysoki poziom, co znacznie osłabia nasz organizm, i często prowadzi do stanu gorączkowego. Niezależnie od tego czy jest ona niska, czy wysoka, to miód z lipy szybko sprawi, że wróci ona do idealnego stanu.

To także doskonała opcja dla wszystkich, którzy mają problemy z sercem. To coraz częściej wybierana opcja wśród pacjentów, którzy wolą smaczny miód, niż nadmierne faszerowanie się lekami pełnych chemii. W tej kwestii szczególnie polecanym jest mniszkowy.

Miód to również doskonała opcja do walki ze stresem. Bardzo często mamy w swoim życiu sytuacje, że każdego dnia przeżywamy istną kanonadę stresu. Drażni nas dosłownie wszystko od samego rana, aż do końca dnia. Wtedy nieoceniony jest miód gryczany. Każdego wieczoru najlepiej postawić sobie pół szklaki przegotowanej wody i dodać do niej łyżeczkę takiego miodu, i zostawić to wszystko na całą noc. To istotne, gdyż w tym czasie moc działania takie miodu ogromnie wzrasta. Rano, gdy przed śniadaniem wypijemy ten specyfik, to reszta dnia upłynie nam na pełni spokoju i ostudzi nasze nerwy.

Ma on również znakomite zastosowanie przy problemach z ciśnieniem krwi, schorzeniami wątroby i dróg żółciowych, jak i w działaniu przeciwbiegunkowym. Świetnie również wpływa na nasz mózg, a szczegółowiej mówiąc na jego pracę, gdyż glukoza, którą posiada, jest bardzo ważnym elementem dla szarych komórek.

Miód i jego wartości odżywcze

Gdy znamy już najlepsze zastosowanie takiego miodu, to warto przyjrzeć się wartością odżywczym, jakie on w sobie posiada. A trzeba otwarcie przyznać, że ma ich w sobie całkiem sporo.

Zawiera on w sobie przede wszystkim białka, jak i cukry proste (są to fruktoza oraz glukoza). Posiada również znaczną ilość witamin takich jak na przykład B2, PP, A oraz witaminę C. W skład tego produktu wchodzą również tak zwane kwasy organiczne, które mają dość istotny wpływ. Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że na przykład olejki eteryczne decydują o zapachu takiego miodu, a barwniki takie jak chlorofil, antocjany, są decydujące w kwestii jego koloru.

Również potas i acetylocholina, jako składniki miodu mają bardzo duże znaczenie i wpływ, gdyż w obu przypadkach zarówno acetylocholina oraz potas bardzo dobrze wpływają na pracę serca, jak i świetnie działają na jego wydolność. Szczególnie jest to istotne dla osób starszych, którzy często narzekają na takie dolegliwości.

Nadtlenek wodoru to również istotny element takiego specyfiku, gdyż posiada on bardzo silne wartości bakteriobójcze, a dla wielu osób to szczególnie istotna kwestia.

Podsumowując całość, miód powinien być obowiązkową pozycją w życiu każdego z nas. Jego niezwykłe i nieocenione właściwości sprawiają, że w wielu sytuacjach będzie on dla nas po prostu niezbędny. To specyfik, który przetrwał już setki lat, dlatego zdecydowanie warto zadbać o to, że przetrwał i kolejne, a my sami będziemy mogli przy tym rozkoszować się jego wspaniałym smakiem.