Jak dbać o kręgosłup na co dzień

Kręgosłup jest niezwykle ważny, odpowiada on za prawidłową postawę ciała, schylanie się oraz funkcjonowanie. Dbałość o niego powinno być dla nas sprawą priorytetową. Szacuje się, że 80 % Polaków boryka się z bólami kręgosłupa. Przyjmuje się, że ta dolegliwość stała się już chorobą cywilizacyjną, ponieważ wynika z niewłaściwego stylu życia.

Wzmocnij mięśnie głębokie

Najbardziej powszechnym i skutecznym ćwiczeniem na mięśnie głębokie jest deska – inaczej plank. Jest to z pozoru proste ćwiczenie, ale skutecznie angażuje całe ciało.
Jak je wykonać? W pierwszej kolejności oprzyj się na przedramionach. Twoje łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym., a barki znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach swoich stóp unieś tułów. Niezbędna jest napięcie mięśni brzucha. Staraj się by twoje ciało ułożyło się w linię. Pięty, biodra i ramiona powinny tworzyć linię prostą. Wytrzymaj w tej pozycji około 20 sekund, albo do czasu, aż twoje ciało nie zacznie drgać. Z każdą kolejną sesją tego ćwiczenie staraj się wydłużyć czas trzymania pozycji ‘’deski’’.

Nie przeciążaj się

Ćwicz, ale zawsze z głową. Ruch to zdrowie, ale bardzo łatwo można przesadzić. Bieganie działa pro zdrowotnie, ale jeśli przesadzimy, dzieje się wręcz odwrotnie. Uważaj również na siłowni. Dobieraj ciężary do swoich możliwości. Nie patrz na to ile inni podnoszą, ile robią powtórzeń, czy ile godzin spędzają na siłowni. Zamiast na kilogramach skup się na poprawnej technice wykonywanych ćwiczeń czy to na siłowni czy podczas biegania. Zawsze warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i nauczy nas poprawnej techniki ich wykonywania. Nigdy nie będą to zmarnowane pieniądze, a inwestycja w zdrowie i zapobieganie kontuzjom.

Idź na basem

Pływanie skutecznie odciąża kręgosłup, dodatkowo poprawia siłę i sprawność naszych mięśni. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się zdrowiem. Dlatego warto korzystać z dobrodziejstw tego właśnie sportu. Dodatkowo, w wodzie możemy odnaleźć spokój, a nawet się zrelaksować i odprężyć.

Odpowiednie miejsce pracy

Jeśli pracujesz za biurkiem, twój kręgosłup jest bardziej narażony na ból. Dlatego, szczególnie powinieneś zadbać o swoje stanowisko pracy. Kupując krzesło, nie sugeruj się tylko ceną i designem. Warto by było wyprofilowane. Ustawione na odpowiedniej wysokości, tak żeby stopy swobodnie dotykały ziemi, a kąt między łydkami, a udami wynosił od 110 do 90 stopni. Zwróć również uwagę na to, aby odcinek lędźwiowy miał podparcie w oparciu. Krzesło, powinno być dopasowane do twojego wzrostu, ale i budowy ciała.
Gdy krzesło jest już odpowiednio dobrane pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia na którą musisz zwrócić uwagę podczas pracy. Przerwy. Pamiętaj, żeby robić częste przerwy podczas których będziesz mógł pochodzić i poruszać się.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Otyłość i nadwaga bez wątpienia wpływają negatywnie na nasz kręgosłup. To on bowiem dźwiga nasze ciało i nadmierne obciążenie nie wpływa pozytywnie na jego kondycję. Dlatego warto zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę, dostosowaną do naszego trybu życia i aktywności. Dieta powinna być również bogata w produkty, które odpowiadają za dostarczanie nam wapnia i magnezu. Warto zacząć suplementować witaminę D. Wpływa ona na wchłanianie wapnia, który jest budulcem naszych kości. Jeśli nie potrafimy ułożyć sobie sami zbilansowanej diety, warto skonsultować się z dietetykiem. To on pomoże dobrać najlepszą dietę dla nas i naszego trybu życia. Dietę, która nie będzie nas męczyć, będzie smaczna, odżywcza i stanie się naszą codziennością.

Korzystaj z masaży

Korzystaj z masaży, nie tylko relaksacyjnych ale i leczniczych. Pospinane mięśnie pleców mogą odbić się poważnie na naszym kręgosłupie i naszym komforcie. Przyczyn jest wiele, jedną z nich jest stres. Niestety na odczuwanie stresu nie mamy wpływu, ponieważ dotyka nas wszędzie i każdy się z nim boryka. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z masażystą i wszelkimi technikami relaksacyjnymi. Można skorzystać z zajęć jogi czy spróbować medytacji w zaciszu własnego domu. Warto też spróbować różnych technik pracy z oddechem – potrafią być niezwykle relaksacyjne.

Odpowiedni obuwie

Stopy odgrywają niesamowicie ważną rolę w naszym układzie ruchu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie obuwie. Jeśli nosimy szpilki i bez przerwy borykamy się z bólami kręgosłupa, warto skonsultować to z fizjoterapeutą lub zamienić szpilki na płaskie obuwie. Warto też zwrócić uwagę na to jak stawiamy stopy podczas chodzenia. Jeśli nasza technika chodu jest nieprawidłowa, może to wpłynąć na nadmierne obciążanie kręgosłupa, a co za tym idzie – pojawienie się bólu. Jeśli to konieczne, watro skonsultować się ze specjalistą i wyrobić sobie indywidualne, odpowiednie wkładki. Jest to inwestycja w zdrowie i prawidłową postawę ciała. Pamiętajmy, kręgosłup jest tylko jeden.

Zadbaj o to jak śpisz i na czym śpisz

Śpij na średnio twardym materacu. Zbyt miękki materac może negatywnie wpłynąć na kondycje naszego kręgosłupa. Ważne jest by materac był również dostosował się do kształtu naszego ciała. Nocna regeneracja to okres który pochłania znaczną część naszego życia. Dlatego powinniśmy zadbać o to jak śpimy, ile śpimy i na czym śpimy. Jest to czas w którym nasze ciało powinno się regenerować i odpoczywać, a nie nabawiać się w tym czasie kontuzji i schorzeń. Podczas snu możemy przybierać pozycją embrionalną. Według badań jest ona najlepsza dla kręgosłupa.