Marzenia senne. Skąd się biorą sny?

Senna tajemnica

Skąd biorą się sny? Czym tak naprawdę są? Te i podobne pytania są przedmiotem rozważań od dawna. Kraina snów jest tajemnicza i fascynująca. Nic więc dziwnego, że stale pragniemy ją zgłębiać i poznawać. Sny wzbudzają różne emocje, mogą być powodem lęku, nadziei albo przyjemności. Wiele osób stara się również dostrzec w swoich snach znaki, coś co może być zapowiedzią zbliżających się zdarzeń. Dowodem na to może być chociażby popularność senników, i ilości artykułów związanych z tym tematem.

Skąd biorą się sny?

Chociaż współczesna nauka potrafi wiele wyjaśnić, temat marzeń sennych wciąż jest obszarem badań. Nie ma jednak możliwości udzielenia odpowiedzi na wszystkie tematy, bowiem wciąż nie mamy pewności jakie powinny one być. Specjaliści tacy jak neurolodzy i psycholodzy wciąż jednak starają się poznać wszystkie tajniki marzeń sennych.
W ogromnym skrócie sen to stan mózgu, który uruchamia się gdy ciało jest w stanie spoczynku. W tym czasie powtarza się kilka faz. Jedną z nich jest REM, czyli Rapid Eye Movement. Na tym etapie mięśnie rozluźniają się, przy jednoczesnym zachowaniu aktywności mózgu. W prostych słowach: ciało śpi, ale mózg jest aktywny. To właśnie ta faza jest czasem marzeń sennych.
Najnowsze i najbardziej prawdopodobne teorie mówią, iż za sny odpowiedzialny jest obszar mózgu, który kontroluje pamięć, uczucia i emocje. Ten obszar to hipokamp. Cały proces stymuluje dopamina uwalniana podczas tej fazy snu.

Śniący nie ma pełnej kontroli nad tym, co dzieje się w jego śnie. Po przebudzeniu pamiętamy kilka szczegółów z marzeń sennych, albo nie pamiętamy nic. Trzeba jednak zaznaczyć, iż sny pojawiają się każdej nocy, jest ich kilka. Czasami po przebudzeniu można poczuć się zdezorientowanym, obrazy ze snu nie mają bowiem często cech wspólnych między sobą. Można więc odczuć wrażenie zagubienia i nie potrafić określić, o czym dokładnie się śniło danej nocy. Sny często pozbawione są logiki, równie często są bardzo realistyczne.
Przedmiotem rozważań jest cały czas to, co właściwie jest prawdziwym celem marzeń sennych. Najbardziej prawdopodobne jest to, iż mózg po prostu porządkuje informacje, które zostały mu dostarczone w ciągu dnia. Niektórzy specjaliści twierdzą także, że może być to sposób na rozładowanie napięcia. Mimo tych bardzo prawdopodobnych teorii, wiele osób wciąż wierzy, iż sny mogą być wizjami tego, co ma wydarzyć się w niedalekiej przyszłości. Historia zna osoby, które z powodu swoich proroczych snów zostały określone mianem wielkich proroków. Prawdopodobnie jednak większość z tych przypadków, to po prostu zwykłe zbiegi okoliczności.

Według parapsychologii podczas snu człowiek może w pewien sposób nawiązać kontakt z obcymi bytami. Nie ma jednak na to naukowego potwierdzenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto lista faktów na temat snu, które warto znać:

 1. Nie można śnić o kimś, kogo nigdy się nie widziało – czasami można odnieść wrażenie, iż sen był o osobie nieznajomej. Jest to jednak niemożliwe, śnimy tylko o tych, których chociaż raz w życiu widzieliśmy. Może to być dużym zaskoczeniem, ale mózg potrafi zapamiętać obrazy, które nie miały znaczenia. Możesz pamiętać twarz pracownika sklepu, w którym byłeś bardzo dawno temu, raz w życiu.
 2. Nie można nie posiadać snów – jeśli myślisz, iż nie śnisz, jesteś w błędzie. Każdej nocy śnimy, ale większość znów nie zostaje zapamiętana.
 3. Możesz nie pamiętać tego, iż w nocy się przebudzasz – Przeciętnie człowiek może obudzić się nawet 6 razy w ciągu jednej nocy, a później zupełnie o tym nie pamiętać.
 4. Bez snu można wytrzymać maksymalnie 10 dni.
 5. Zwierzęta również mają sny, nie wiadomo jednak o czym konkretnie śnią.
 6. Nie można odespać niedoboru snu – jeśli przez kilka nocy w tygodniu śpisz mało, a później chcesz nadrobić to w weekend, musisz wiedzieć, że to po prostu niemożliwe. Tego typu działanie może powodować zaburzenia snu. Warto więc zadbać o jego odpowiednią ilość każdej nocy.
 7. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki mogą potrzebować nawet 17 godzin snu, dzieci w wieku szkolnym 11. Osoby dorosłe powinny spać do 9 godzin, seniorzy nie powinni spać dłużej niż 8 godzin.
 8. Brak wystarczającej ilości snu może doprowadzić do chorób serca, problemów z pamięcią, a nawet paranoi czy halucynacji.
 9. Jeśli dorosły mężczyzna regularnie sypia mniej niż 8 godzin, poziom jego testosteronu jest na poziomie takim, jakim powinien być za 10 lat w jego życiu.
 10. Ciało musi ochłodzić się o około 2-3 stopnie, aby móc w pełni zasnąć.
 11. Im krócej śpi człowiek, tym czas jego życia jest krótszy.
 12. Warto drzemać w ciągu dnia – poprawia to koncentrację i umiejętność nauki.
 13. Częste głodówki to dużo niższa jakość snu.
 14. Niewielka ilość ludzi na świecie posiada mutację, dzięki której mogą spać tylko 5 godzin dziennie, bez ryzyka pojawienia się skutków ubocznych.
 15. Pełnia księżyca powoduje, że śpimy krócej i płycej.

Podsumowanie

Sen jest ważny w życiu każdego człowieka. Potrzebujemy go aby prawidłowo funkcjonować, odprężyć się i uspokoić. Nieodłącznym elementem każdego snu są marzenia senne, które mogą powodować różne odczucia. W zależności od tego, co zdarzyło się we śnie, można odczuwać nadzieję, radość, lęk albo smutek po przebudzeniu. Nie zawsze pamiętamy nasze sny, jednak na pewno pojawiają się one każdej nocy. Temat ten nie został w pełni zbadany, jednak specjaliści wciąż próbują poznać jego tajniki. Nie ma dowodów na to, iż sen może być proroczy. Z pewnością jednak jest nam potrzebny, warto więc dbać o jego wystarczającą ilość i odpowiedni komfort.