Siemię lniane – właściwości i sposób przygotowania

Siemię lniane ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Zapewne spotkałeś się gdzieś z tym terminem, ale nie do końca wiesz, czemu siemię lniane zawdzięcza popularność. W tym artykule przeczytasz, co to jest siemię lniane, jakie ma właściwości i jak je spożywać.

Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane to potoczne określenie na ziarenka lnu pospolitego. Znane są ludzkości od bardzo dawna. Len był wykorzystywany do produkcji płócien już w czasach faraonów.
Małe, oleiste ziarna lnu mają brązową lub lekko złotawą barwę. Najczęściej na rynku spotyka się siemię lniane brązowe, złociste jest mniej popularne, może też dlatego, że nieco więcej kosztuje. Oprócz całych nasion można kupić wersję zmieloną, jednak takie siemię jest mniej wartościowe i szybciej traci swoje właściwości. Lepiej jest kupić nasiona w całości i mielić tylko tyle, ile potrzebujemy w danej chwili.

Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane zawiera dużo składników biologicznych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka.

  • błonnik, składnik stanowiący ponad jedną czwartą masy nasion, wpływa na florę bakteryjną jelit oraz obniża cholesterol. Rozpuszczalny błonnik pomaga w opróżnianiu żołądka i jelita, natomiast nierozpuszczalny zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, przez co zapobiega zaparciom
  • lignany to hormony roślinne, działają osłonowo na wątrobę, ponadto wykazują działanie przeciwnowotworowe. Działają w organizmie podobnie jak estrogeny, przez co pomagają regulować gospodarkę hormonalną, zmniejszają choćby ryzyko chorób zależnych od poziomu hormonów, np. raka piersi i jajnika
  • kwasy tłuszczowe omega-3 – tłuszcze te wspierają układ krążenia, przez co redukują ryzyko zakrzepów i miażdżycy. Dodatkowo wpływają pozytywnie na pracę mózgu i pamięć
  • lignina SDG korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet oraz przyrost masy kostnej
  • witamy z grupy B1, kwas foliowy
  • minerały takie jak żelazo, magnez, wapń, selen i cynk
  • aminokwasy ( lizyna, leucyna, fenyloalanina, trypofan)

Dzięki takim składnikom siemię lniane pozytywnie wpływa na włosy, paznokcie, skórę, które po stosowaniu siemienia lnianego będą mocne i ładne.
Siemie lniane wpływa również na układ trawienny, krwionośny, reguluje gospodarkę hormonalną. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, polecany jest osobom, które chcą zrzucić parę kilogramów. Błonnik absorbuje wodę w układzie pokarmowym, dzięki czemu szybciej odczuwamy sytość. Dietetycy polecają siemię lniane w leczeniu i profilaktyce otyłości. Przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, siemię lniane może pomóc uzyskać upragnioną wagę. Ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia, nowotworów i osteoporozy. Innymi słowy, spożywanie siemienia lnianego może nam przynieść dużo korzyści zdrowotnych oraz poprawić urodę.

Siemię lniane – sposób przygotowania

Siemię lniane wielu osobom wydaje się mdłe. Istotnie, nie ma ono smaku. Nasiona są miękkie, wystarczy zmielić je blenderem i zalać wrzątkiem. Należy chwilę poczekać, aż nasiona zmienią konsystencję na kleistą. Tak przygotowane siemię lniane można wykorzystać do pielęgnacji włosów, które staną się miękkie i odżywione. Wystarczy wetrzeć papkę we włosy, odczekać chwilę i dokładnie spłukać. Można też wykorzystać siemię lnianę, nakładając je na twarz ( oczywiście, jak odrobinę przestygnie).
Innym sposobem użycia jest odwar. Około łyżki siemienia lnianego gotujemy w szklance wody przez kwadrans, następnie wystudzamy i cedzimy. Można go wypić albo dodać do sałatek, dzięki czemu składniki odżywcze z warzyw będą lepiej przyswajalne przez organizm.
Siemię lniane można wzbogacić miodem lub cytryną, dzięki temu będzie przyjemniejsze w smaku.
Zmielone siemię lniane może być także zamiennikiem jaj, które są konieczne do zrobienia ciast, pulpetów czy kotlecików. Takie zastosowanie przypadnie do gustu weganom i wegetarianom. Wystarczy zmielić siemię lniane, a następnie jedną łyżkę proszku zalać trzema łyżkami wody.
Siemię lniane można także dodać do jogurtów, kefirów czy owsianek.

Zalecana dzienna dawka to jedna łyżka. Większe ilości mogą nam zaszkodzić, np. spowodować biegunkę. Dobrze jest też robić sobie przerwy co jakiś czas w spożywaniu, żeby nie przyzwyczaić organizmu do dużej ilości błonnika.

Produkty z lnem

Olej lniany znajdziemy w składzie wielu kosmetyków. Pomoże włosom suchym, zniszczonym oraz ze skłonnością do przetłuszczania. Możemy kupić kremy, szampony czy herbaty z lnem, a nawet chleb z dodatkiem nasion lnu. Samo siemię lniane jest stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne.

Siemię lniane – przeciwwskazania

Mimo korzystnego wpływu nasion na zdrowie człowieka, siemię lniane nie jest dobre dla wszystkich. Spożywanie go w nadmiarze może przyczynić się do odwodnienia organizmu. Nasiona lnu szybko pochłaniają wodę, dlatego jeśli zdecydujemy się na siemię lniane, dbajmy o spożywanie odpowiedniej ilości płynów.
Nie wiadomo, jaki wpływ siemię lniane ma na kobiety w ciąży i matki karmiące, dlatego nie zaleca im się spożywania. W przypadku osób z silnymi zaparciami, siemię lniane może nasilić problem.
Zbyt częste stosowanie siemienia lnianego może wywołać takie objawy jak wzdęcia, bóle brzucha, nudności czy biegunki. W takiej sytuacji należy zrobić sobie przerwę i skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że nasz organizm nie toleruje siemienia lnianego. W przypadku różnych chorób przewodu pokarmowego, lepiej skonsultować kwestię spożycia z lekarzem. Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje ze składnikami siemienia, co może zaszkodzić naszemu zdrowiu.