Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie

Ostropest to zioło stosowane już od czasów starożytnych. Kiedyś był niesłusznie uznawany za chwast, dziś uprawia się go na całym świecie, doceniając ogrom jego właściwości prozdrowotnych i leczniczych.

Olej z ostropestu głównie sprawdza się jako lek na wątrobę, obniża też poziom cukru we krwi i stabilizuje cholesterol. Ma działanie antyutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skórnych. Ma także potwierdzone działanie antynowotworowe. Stosowanie oleju z ostropestu poleca się szczególnie osobom chorym na chorobę alkoholową, gdyż doskonale zaplecza marskość wątroby i dolegliwości ze strony nerek. Poza witaminami E, K i C, posiada w swym składzie np. garbniki, białka, cukry, tłuszcze, fitosterole i minerały. Częste stosowanie oleju z ostropestu powinno zapewnić m.in prawidłową pracę wątroby i cykliczną stymulację procesów oczyszczających organizm.

Zastosowanie olejku z ostropestu plamistego

Olej z ostropestu plamistego wykorzystuje się jako suplement diety na regulacje pracy wątroby i nerek, oczyszczając je z toksyn. Chroni także organizm przed negatywnym wpływem produktów przemiany materii. Olej ten jest kluczową substancją zalecaną alkoholikom i osobom chorym przewlekle, pomaga tez w czasie wirusowych zapaleń wątroby. Olej z ostropestu zwalcza wolne rodniki (również w komórkach w mózgu), a to wpływa korzystnie na koncentracje i zdolność zapamiętywania u człowieka. Zawiera m.in. kwas linolowy, dzięki czemu zapobiega nowotworom a także dolegliwościom ze strony układu krążenia.
Olej ten jest bardzo często polecają lekarze, jako środek łagodzący zapalenie gardła, krtani i dziąseł.

Olej z ostropestu – właściwości

Olej z ostropestu jest popularny przez zbawienny wpływ na skórę. Najczęściej używa się go do zwalczania stanów alergicznych typu atopowego, oparzeń i ciężko gojących się ran.
Ma silne działanie odkażające, przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu cukrzycy i podnosi odporność organizmu. Oprócz powyższych właściwości, należy wspomnieć o leczniczym działaniu oleju z ostropestu przy hamowaniu krwawień z narządów rodnych kobiet, z nosa i jelita grubego. Olej ten polecany jest często przez farmaceutów jako środek wzmacniający łaknienie, jest pomocny przy wzdęciach, migrenach, a także chorobach lokomocyjnych.

Bardzo ważne

Przyjmowanie preparatów ziołowych powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, gdyż dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, jak w przypadku preparatu chemicznego. Warto pamiętać, że tego typu preparaty wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami i stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Czasami preparaty ziołowe mogą wywołać bardzo silne działanie, dlatego więc należy przestrzegać wszystkich zaleceń i ograniczeń podanych przez producenta. Największą ostrożność przy ich stosowaniu powinny zachować kobiety z w ciąży i matki karmiące.

Dawkowanie oleju z ostropestu i przeciwwskazania do jego stosowania

Olej z ostropestu profilaktycznie można stosować w w formie doustnej (nie więcej niż 2 łyżeczki dziennie). Można go również używać jako formę dodatku do potraw. Przeciwwskazania do jego stosowania to nadmierne wydzielanie żółci żołądkowej, równoczesne przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, części leków psychotropowych oraz przeciwzakrzepowych. Oleju z ostropestu nie powinny stosować kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Badania nad olejem wykluczają co prawda poważniejsze skutki uboczne, lecz nawet u stosujących go nie wykluczone są takie objawy jak biegunka, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ból głowy lub świąd. Jeżeli potrzebujesz oczyścić organizm z toksyn, wypróbuj naturalne suplementy diety z karczochem i ostropestem, które pomagają wyregulować procesy trawienne. Pierwsze efekty można zaobserwować już po dwóch tygodniach – będziemy czuć się lepiej, a nasza kondycja zdrowotna znacznie się poprawi. Kuracji nie wolno przerywać, olej ostropestowy powinien być przyjmowany regularnie.

Olej ostropestowy warto stosować także zewnętrznie, na skórę. W takiej postaci przyspieszy on gojenie ran, pomoże w walce ze suchą skórą, łuszczycą czy egzemą, wybieli przebarwienia i drobne ranki.

Olej z ostropestu plamistego – opinie

Przede wszystkim, osoby stosujące olej z ostropestu chwalą jego dobroczynny wpływ na wątrobę. Wyróżniają także wyższość ziół nad gotowymi preparatami w formie tabletek. Według opinii pacjentów, częste stosowanie oleju z ostropestu plamistego bardzo szybko poprawia wyniki badań wątroby. Zdaniem osób stosujących olej z ostropestu widocznie wspomaga również smak sałatek i innych potraw. Jest on często polecany przez lekarzy przez lekarzy medycyny naturalnej jako alternatywa do farmaceutyków dostępnych na rynku.

Podsumowanie

Olej ostropestowy ma bardzo korzystny wpływ na wątrobę. Chroni ją przed toksynami i pełni funkcję osłaniającą w przypadku intensywnej farmakoterapii. Zaleca się go pacjentom z chorobą alkoholową, u których wątroba jest bardzo uszkodzona.

Olej z ostropestu obniży poziom złego cholesterolu ograniczając w ten sposób ryzyko miażdżycy. Jest pomocny w dolegliwościach trawiennych, takich jak słaby apetyt, zgaga, czy wzdęcia. Stosuje się to zapobiegawczo wobec zapalenia wobec zapalenia woreczka żółciowego i dróg moczowych.

Właściwości i działanie zdrowotne oleju obejmują również skórę. Regularnie spożywanie oleju, ale też stosowanie zewnętrzne na skórę skutecznie ją nawilża, sprawia, że szybciej się regeneruje i wolniej starzeje.