Ból pleców, przypadłość niemalże każdego.

Na ból pleców cierpi lub cierpiał niemalże każdy. Czasem może on być chwilowy lub przewlekły. Jest to jedna z najczęstszych wizyt u ortopedy, gdyż dolegliwość ta potrafi być bardzo dokuczliwa, a czasem nawet nie pozwala nam w pełni normalnie funkcjonować. Przyczyn bólu pleców jest naprawdę wiele i nie raz są one bardzo trudne do zdiagnozowania.

Przyczyny bólu pleców.

Ból pleców najczęściej jest powiązany z kręgosłupem, jednak nie koniecznie zawsze tak jest. Wyróżniamy dwie główne przyczyny bólu pleców:

  • odkręgosłupowe – czyli wszystkie bóle spowodowane wadami postawy, zmianami i zwyrodnieniami w kręgosłupie oraz urazami mechanicznymi.
  • pozakręgosłupowe – czyli wszystkie bóle, których przyczyna nie ma związku z kręgosłupem.

Bóle odkręgosłupowowe dzielimy również na odcinki, jakie obejmują np. szyjny, piersiowy czy lędźwiowy.

Dlaczego plecy bolą?

Jeżeli mówimy tutaj o bólu związanym z kręgosłupem, najczęstszą jego przyczyną są wady naszej postawy oraz nadmierne obciążenie kręgosłupa, który pełni funkcję rusztowania dla całego naszego ciała. Spowodowane jest to np. pracą w jednej pozycji, ciągłymi lub czasem nawet chwilowymi nadmiernymi przeciążeniami, brakiem ruchu.

Jak sobie radzić z bólem pleców?

Sięgnięcie po tabletkę lub maść przeciwbólową tylko załagodzi skutek, jakim jest ból, ale nie zniweluje jego przyczyny. Oznacza to, że problem bólu zostanie załagodzony tylko chwilowo. Najważniejsze to poznanie przyczyny i postaranie się o jej wyeliminowanie, co nie zawsze jest jednak możliwe. Dlatego warto czasem odciążyć nasz kręgosłup, a możemy zrobić to poprzez:

  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających kręgosłup oraz mięśnie pleców,
  • regularną i odpowiednią aktywność fizyczna,
  • pływanie, pilatess oraz jogę,
  • unikanie wymuszonej pozycji wielogodzinnej podczas pracy,
  • zachowywanie prawidłowej postawy naszego ciała,
  • nieobciążanie nadmierne kręgosłupa (np. dźwiganie ciężarów).

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jednak kiedy już zaczynamy odczuwać ból pleców,warto udać się do specjalisty, aby zweryfikować jego przyczynę oraz jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w wyeliminowaniu bólu. Zdiagnozowanie i zobrazowanie przyczyny bywa nieraz trudne, ale jest to proces konieczny. Bardzo skuteczne są rehabilitacje oraz masaże lecznicze. Jednak pamiętajmy, aby korzystać tylko i wyłącznie z usług osoby posiadającej do tego odpowiednie kwalifikacje. Bólu pleców nie należy lekceważyć, gdyż z biegiem czasu stanie się on coraz bardziej dokuczliwy. Kręgosłup stanowi bardzo ważny element w naszym ciele i wraz z jego pogarszającym się stanem pogarsza się stan całego naszego organizmu.