Rośliny pokojowe. Ich wpływ na nasze zdrowie i na nastrój

Rośliny pokojowe są nie tylko wspaniałą ozdobą naszego mieszkania. Oczyszczają powietrze, produkują drogocenny tlen i bardzo często neutralizują działanie szkodliwych substancji, takich, jak farby, lakiery czy chemiczne spraye. Przeczytaj dlaczego warto w swoim domu mieć rośliny doniczkowe i w jaki sposób ich obecność wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie!

Nastrój w domu – odpoczynek i relaks czy stres i zdenerwowanie?

W obecnych czasach przebywamy o wiele częściej zamknięci w pomieszczeniach niż nasi przodkowie. Taki stan rzeczy wiąże się z rozwojem cywilizacyjnym i wynika oczywiście z naszego trybu życia i pracy. Brak świeżego powietrza, wiatru, słońca i zieleni, niestety negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, a w szczególności samopoczuciu. Pragniemy przebywać na łonie natury, ale nie zawsze jest to możliwe. Po powrocie do domu, zamiast korzystać z uroków spacerów po parku lub lesie, wiele osób spędza czas przed ekranem lub musi zająć się obowiązkami domowymi – sprzątaniem, opieką nad dziećmi czy gotowaniem. Aby nasz dom lub mieszkanie było miejsce relaksu i odpoczynku, musimy sami zadbać o dobry nastrój w naszym domu.

Uporządkowana, schludna przestrzeń, gdzie każdy ma dla siebie miejsce, stanowi nie lada wyzwanie. Aby przywrócić harmonię w swoim domu, powinieneś zaopatrzyć się w rośliny doniczkowe. Już dwie czy trzy rośliny ustawione w salonie, poprawiają nasz nastrój. Patrząc na kojącą zieleń roślin, odpoczywamy nie tylko my – nasz wzrok potrzebuje zieleni, która koi piekące oczy, często zmuszone godzinami patrzeć w ekran komputera lub laptopa. Jeśli nawet masz nieduże mieszkanie, zadbaj o kilka roślin doniczkowych, zwykła paprotka może dać Ci namiastkę zieleni, której potrzebujesz.

Jeśli nie masz ogrodu – ustaw kilka roślin na balkonie i ciesz się feerią barw!

Każdy miłośnik kwiatów, może również balkon zamienić w piękne miejsce! Jeśli masz szeroki parapet, ustaw na nim soczyście czerwone pelargonie lub wielobarwne bratki. Kiedy kwiaty na balkonie, które ustawisz na parapecie, nieco podrosną, będą widoczne dla Ciebie i Twoich gości z salonu lub z pokoju. Dzięki temu uzyskasz niepowtarzalny klimat i charakter – w takim wnętrzu wspaniale się wypoczywa. Pielęgnacja kwiatów doniczkowych, zarówno tych ustawionych w pomieszczeniach, jak i na balkonie może być pomysłem na odprężające hobby. Jeżeli masz w domu małe dzieci, w wieku przedszkolnym lub w pierwszych klasach szkoły podstawowej i nie macie ogrodu, ani działki, możesz nauczyć je jak zajmować się kwiatami. Wspólne podlewanie roślin konewką, czyszczenie listków, sadzenie młodych sadzonek i rozmnażanie pędów to niesamowita lekcja przyrody dla Twojej pociechy.

Rośliny pokojowe – jak oddziałują na nasze zdrowie – czy zabierają tlen?

Ostatnimi czasy pojawiła się dosyć dziwna teoria, że niektóre kwiaty doniczkowe zabierają nam tlen. Prawdą jest, że niektórych roślin nie powinniśmy ustawiać ani w sypialni, pokoju dziecka, ani też w salonie, ponieważ wydzielają bardzo silny zapach i aromat, który może powodować bóle głowy, migreny, kłopoty z zaśnięciem, a nawet kłopoty z koncentracją. Faktem jest również to, że rośliny pobierają niewielkie ilości tlenu, ale na pewno nie są to takie ilości, które mogłyby powodować u ludzi niedotlenienie. Jest natomiast wręcz przeciwnie – rośliny doniczkowe w naszych mieszkaniach, szczególnie tych, które mieszczą się przy ruchliwych ulicach, są niezastąpione! Pochłaniają one dwutlenek węgla, oddając w zamian tlen, fotosynteza odbywa się w dzień, kiedy ruch samochodów i autobusów jest wzmożony. Ustaw kilka roślin doniczkowych przy oknie, niektóre z nich neutralizują również ołów! Jeśli lubisz w domu przeprowadzać różne zabiegi kosmetyczne lub jesteś świeżo po remoncie mieszkania, w którym unosi się charakterystyczny zapach chemikaliów, farb, lakierów czy PCV, powinieneś postawić kwiaty doniczkowe w dużej ilości. Przekonasz się wówczas, jak szybko zneutralizują one trujące zapachy i wchłoną wszystkie niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Dbaj o swoje rośliny doniczkowe – jeśli nie masz czasu wybierz te mało wymagające!

W sprzedaży znajdziesz całe mnóstwo roślin doniczkowych, które możesz dobrać w zależności od tego, jaki masz wystrój wnętrza. Możesz też wybierać kwiaty, które nie będą zbyt wymagające – to doskonały pomysł, szczególnie dla tych zapracowanych, którzy często zapominają o podlewaniu i pielęgnowaniu swoich roślin domowych. Jeśli bardzo lubisz zieleń i nie wyobrażasz sobie domu bez kwiatów oraz masz zamiłowanie do ich pielęgnacji, jak i chętnie przesadzasz je i dbasz o nie w każdy możliwy sposób, wówczas najlepsze dla Ciebie będą okazałe gatunki. Wymagające gatunki, choć trudne w opiece, dzięki staraniom człowieka pięknie kwitną i rozwijają się w zjawiskowy sposób! Kwiaty, które ustawisz w swoim domu muszą być też rozmieszczone z zasadą, która mówi o preferencjach danej rośliny. Podczas zakupów, zapytaj sprzedawcę, jakie wymagania stanowiskowe ma konkretna roślina, jak często musisz ją podlewać oraz czy potrzebuje ona dodatkowego nawozu. Kwiaty doniczkowe mogą być również idealnym prezentem z okazji urodzin lub imienin. Jeśli planujesz komuś ofiarować taki podarunek, upewnij się, czy dana osoba nie ma żadnej alergii na rośliny i czy w ogóle lubi kwiaty. Są osoby, które nie uznają roślin doniczkowych w domu i nie mają czasu, ze względu na przykład na częste wyjazdy, aby zajmować się kwiatami doniczkowymi. Niemniej jednak, roślina doniczkowa to jeden z najbardziej uniwersalnych podarunków – sprawdzi się niemal przy każdej okazji!