Sposoby na chrapanie. Przyczyny i leczenie.
Ten, kto kiedykolwiek spał w jednym pomieszczeniu z chrapiącą osobą zapewne rozumie, jak bardzo jest to uciążliwe. Chrapanie jednak, nie tylko przeszkadza innym, uniemożliwiając im zaśnięcie. Ci, których dotyczy ten problem zdrowotny są również narażeni na wiele konsekwencji – bezdech senny, bóle głowy, migreny, notoryczne zmęczenie, a nawet depresja i skoki ciśnienia, to tylko niektóre z dolegliwości dotykających chrapiące osoby. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie są przyczyny chrapania i jakie są sposoby na pokonanie tej dolegliwości!
Przyczyny chrapania – czy na pewno zdajesz sobie sprawę, co jest powodem chrapania?
Wśród najczęstszych przyczyn chrapania wyróżnia się:
- Krzywa przegroda nosowa, która może być problemem wrodzonym lub skutkiem urazu mechanicznego, na przykład po nieprawidłowym zrośnięciu chrząstki po złamaniu lub nieleczonym złamaniu.
- Polipy jamy nosowej.
- Przerost migdałków podniebiennych, zarówno u dzieci, młodych dorosłych, jak i u osób dojrzałych, które mogą nawet nie podejrzewać, że mają z tym problem.
- Przerośnięta nasada języczka lub języka.
- Zbyt wiotkie i miękkie podniebienie.
- Obrzęki i przerosty małżowin nosowych.
- Wady anatomiczne wrodzone.
- Obniżone napięcie mięśni języka i gardła.
- Otyłość i znaczna nadwaga.
- Alergie.
- Palenie papierosów.
- Przyjmowanie leków, które powodują wiotczenie mięśni.
Chrapanie może mieć również związek z tym, jak śpimy. Aby zapewnić sobie dobry i spokojny sen, bez chrapania, zastosuj się do następujących zaleceń:
- przed spaniem starannie wywietrz pomieszczenie, w którym będziesz spać;
- postaraj się, aby nigdy nie układać się na wznak i dbaj o to, żeby poduszka była nieco wyższa i nie leżała całkiem płasko
- nie objadaj się przed snem, zjedz lekkostrawny posiłek na kolację i wypij szklankę wody, która nawilży śluzówkę gardła
- jeśli jesteś palaczem, tuż przed zaśnięciem nie pal papierosów
Jak leczyć chrapanie – czy istnieją skuteczne i sprawdzone metody?
Jeżeli kiedykolwiek ktoś radził Ci, abyś zatkał nos, ponieważ chrapiesz, wiedz, że jest to bardzo nierozsądna i niebezpieczna porada. Zatkanie nosa może spowodować uduszenie śpiącego, dlatego nigdy nie sięgaj po takie metody. Zamiast tego, powinieneś udać się do lekarza, aby zrobił Ci badania:
- rynomanometria to badanie drożności przewodów nosowych
- badanie fiberoskopowe to inaczej endoskopia migdałków, krtani, nosa i gardła
- tomografia komputerowa 3D
- ocena struktury górnych dróg oddechowych
Kiedy lekarz pozna już przyczynę Twojego chrapania, wówczas może zalecić Ci:
- interwencję chirurgiczną: wycięcie przerośniętych migdałków, wyprostowanie przegrody nosowej, zabieg zmniejszenia języka lub tkanki podniebiennej;
- jeżeli cierpisz oprócz chrapania na bezdech senny, możesz też dostać zalecenie zakładania na noc specjalnej maski zakładanej na noc, jest ona połączona z rurką, która wytwarza ciągły strumień powietrza pod ciśnieniem;
W aptece, do kupienia bez recepty są również różne preparaty, które mogą być pod postacią sprayów lub maści. Należy jednak pamiętać, że te medykamenty nie rozwiążą Twojego problemu w pełni. Służą one głownie do tego, aby Twoje chrapanie nie przeszkadzało innym osobom, ale niestety nie likwidują one samej przyczyny chrapania. Jedynie, tak jak było powiedziane powyżej wizyta u lekarza oraz szereg specjalistycznych badań, pozwolą Ci poznać przyczynę Twoich problemów. Musisz też wiedzieć, o tym, że jeśli przyczyną Twojego chrapania jest otyłość i palenie papierosów lub przyjmowanie leków zwiotczających tkanki gardła, języka lub krtani, musisz wówczas podjąć stosowne kroki, aby wyeliminować te czynniki. O ile zdarza się, że musisz przyjmować pewne leki i Twoje zdrowie zależy od tego, czy je bierzesz, czy nie, o tyle powinieneś skupić się na zdrowym odżywianiu i zrzucić nadmiarowe kilogramy.
Dla osób palących najlepszym wyjściem z nałogu i tym samym pozbycie się uciążliwego chrapania, będzie stopniowa rezygnacja z palenia papierosów, często przy pomocy wspomagaczy – leków z substancją podobna do nikotyny, plastrów naklejanych na skórę lub sprayów, które są podawane bezpośrednio do jamy ustnej. Wszelkie wady wrodzone należy zazwyczaj leczyć chirurgicznie i bez skalpela się nie obędzie. Zabiegi te są wykonywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia nieodpłatnie, dla wszystkich tych, którzy opłacają składki, ale kolejka oczekujących na zabiegi tego typu może zniechęcić. Zabiegi tego typu, zazwyczaj te mniej skomplikowane są wykonywane również w klinikach prywatnych, a ich koszt wynosi mniej więcej kilkanaście tysięcy złotych. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zabiegi państwowe, czy prywatne, powinieneś zadbać o leczenie. Bezdech senny spowodowany chrapaniem prowadzi bowiem do:
- udaru lub niewydolności krążenia
- kłopotów z pamięcią i koncentracją
- problemów kardiologicznych, zaburzeń pracy serca
- problemów ze wzrokiem, lub nawet nykturii
- impotencji
- nadciśnieniu
- nadciśnieniu płucnemu
- przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc
W niektórych przypadkach bezdech senny może prowadzić nawet do śmierci, dlatego nigdy nie bagatelizuj pierwszych objawów związanych z chrapaniem, które wskazują na poważne schorzenia, które zostały wymienione powyżej. Pamiętaj, aby zawsze być w kontakcie ze swoim lekarzem, bowiem często podczas wizyty okazuje się, że problemy z sercem lub nadciśnienie mają swoją przyczynę właśnie w chrapaniu oraz bezdechu sennym – dopiero podczas wywiadu lekarskiego okazuje się, że niewinne z pozoru chrapanie jest powodem tak złego stanu zdrowia pacjenta.